Niezwykły testament.

Testamenty zwykle zostają spisane na papierze. Jednak w Nysie znajduje się także dodatkowa wersja woli zmarłego. Zapisana w kamieniu w nyskiej bazylice.

W nyskiej bazylice św. Jakuba znajduje się sporo nagrobków i epitafii. Jedno z nich jest także swoistym testamentem. Rzecz dotyczy znajdującego się po prawej stronie epitafia, poświęconego Casparowi Heinrichowi Oberg.

Był on  kanonikiem katedry wrocławskiej a także wujem biskupa pomocniczego Karola Neandera. Na rok przed śmiercią utworzył na swoim majątku fidelcomis. Jego życzenia zostało zapisane na tablicy epitafijnej, ozdobionej soczystymi liśćmi akantu. W niej można przeczytać m.in..” .. po wymarciu Obergów oraz Rottenbergów bez męskiego potomka-do całości powinni być powołani tacy właśnie następcy-nieuszczuplony majątek zapisuje jako stypendium dla studiujących krewnych, powinowatych w pierwszej linii, dla swoich krajan w drugiej linii..”[1]. Caspar Oberg zmarł 27 marca 1679 r. we Wrocławiu. Pochowany został w Nysie. Epitafium  jego zostało utworzone między innymi z inicjatywy jego krewnego barona Melchiora von Rottenberg, który był kanclerzem biskupstwa wrocławskiego. Jemu właśnie jest poświęcona mniejsza tablica inskrypcyjna poniżej. Jako ciekawostkę warto wspomnieć, iż rodzina Obergów z własnych funduszy utworzyła oddział żołnierzy, który bronił Kałkowa w czasie wojny trzydziestoletniej. Brat Caspara Baltasar Heinrich v. Oberg był burmistrzem Nysy. Od niego w 1716 r. wynajęły dom przy ul. Brackiej pierwsze przybyłe do Nysy Magdalenki.

  1. [1]utorem tłumaczenia jest Sebastian Miechkota, któremu składam serdeczne podziękowanie.

Autor

Krystyna Dubiel

Jestem historykiem oraz przewodnikiem sudeckim. Jestem autorką kilku publikacji oraz gier.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.