Kamienica nr.22

Stojąca u zbiegu Rynku i ulicy Brackiej kamienica jest jedną z niewielu, które zachowano po zniszczeniach 1945 r. Ten dom kiedyś wyglądał nieco  inaczej.

Narożna kamienia u zbiegu ulic Rynku i Brackiej, nie zwraca szczególnej uwagi. A jednak ma swoją nietypową historię. Choć trudno ustalić jej dawnych właścicieli to przedwojenne fotografie zdradzają część jej historii. Zbudowana w czasach nowożytnych budowla pierwotnie miała wejście w narożu. Prezentuje to poniższa fotografia.

Stojąca na konsoli figura jest nieco starsza. Ta figura Chrystusa Salwatora Mundi(Chrystusa Zbawiciela Świata) pochodzi z XVII wieku.

Sądząc z litografii  R. Geisslera końcem XIX wieku nastąpiła zmiana. Prawdopodobnie ciężar narożnych ścian spowodował, że narożne wejście zamurowano. Dodatkowo aby wzmocnić konstrukcje tę część budynku wzmocniono przyporą. Na niej ponownie postawiono figurę Chrystusa. Na pewno już w 1905 r. przypora już stała. Trudno jest dziś ustalić dokładnie, kiedy to nastąpiło. Nie wiadomo też, kiedy nastąpiło kompletne zniszczenie budynku w 1945 r. Jego los przypomina kolejna fotografia.

Na szczęście kamienice w tym rejonie rynku nyskiego zostały odbudowane. Dziś nikt by się nie domyślił jak były zrujnowane ani skąd wzięła się przypora na rogu.

Autor

Krystyna Dubiel

Jestem historykiem oraz przewodnikiem sudeckim. Jestem autorką kilku publikacji oraz gier.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.