Zwiedzanie Nysy zaczyna się w centrum miasta. Trasa wycieczki zaczyna się od bazyliki św. Jakuba i prowadzi po kolejnych atrakcjach, leżących blisko siebie. W wielu opisach zabytku daję link do szerszego opisu.
Bazylika pw. św. Jakuba i Agnieszki
KOŚCIÓŁ SW.JAKUBA WRAZ Z DZWONNICĄ Obecny kształt otrzymała w połowie XV wieku. Ten niezwykły gotycki kościół ma najbardziej stromy dach w Europie. Wewnątrz wysokie 27 m. filary dzielą wnętrze na nawy. Otacza je wieniec 19 kaplic. W bazylice znajdują się imponujące groby 9 biskupów. Jeśli dodamy do nich liczne epitafia zmarłych mieszkańców, łatwo jest zrozumieć potoczną nazwę kościoła „katedra”. Warto obejść wnętrze zaczynając od lewej strony, gdzie przy wejściu na chór znajdują się kolorowe fotografie Skarbca ( O Skarbcu przeczytaj więcej tutaj).Info: Kościół jest otwarty od rana do 18.00
Dzwonnica
budowana była w latach 1474-1516. Nigdy nie została dokończona. Dlaczego zapisano że, ”pieniądz się popsuł a zapał budowlany minął” pomoże wyjaśnić fakt, że miasto w części powstało na palach. Ten fakt wyjaśniam we wpisie Nysa na palach. Dzwonnica skrywa Skarbiec św. Jakuba o czym opowiadam w kolejnym akapicie.
CZĘŚĆ SKARBCA ŚW.JAKUBA Skąd takie skarby w Nysie, o tym mówi właśnie poniższy wpis.
Skarbiec św. Jakuba
– Sporo osób dziwi się skąd w tak niedużym mieście taki imponujący Skarbiec. I jak to się stało, że tak cenne precjoza ocalały z grabieży w marcu 1945 r. Jego niezwykłe losy opisałam w historii Skarbca św. Jakuba.
Zwiedzanie Skarbca (5 zł) od osoby jest możliwe po wcześniejszym uzgodnieniu w kancelarii.Piękna Studnia–
PIĘKNA STUDNIA NYSKA Swoją nazwę zawdzięcza ozdobnej kracie. Wykonał ją nadzorca biskupiej mennicy Wilhelm Helleweg. Szczęśliwy traf i czujne oko ludzkie uratowało kratę, która do dziś jest jednym z rozpoznawalnych symboli miasta. Więcej o studni i jej nieco burzliwych losach przeczytasz tutaj.
Wieża bramy Wrocławskiej
WIEŻA WROCLAWSKA to jedna z czterech dawnych wież przybramnych. Początkiem XX wieku, poprzez znajdującą się w przyziemiu wieży ciemnicę przebito przejście dla pieszych. Z jednej strony ozdobiono je manierystycznym portalem pochodzącym z kamienicy stojącej kiedyś w nyskim rynku. Do wieży przylega fragment murów obronnych.
Przeczytaj więcej o tajemnicach wieży wrocławskiej.Kościół św. Barbary
KOŚCIÓŁ SW.BARBARY widać już od wieży. Ten niepozorny budynek pochodzący z przełomu XIV/XV wieku był początkowo kaplicą najstarszego w Nysie szpitala. Jego rozmaite losy opisałam na blogu tutaj.Kościół nie jest dostępny do zwiedzania.
Dom Komendanta
stoi niemal przy końcu ulicy Chodowieckiego. Ten barokowy budynek został wybudowany w połowie XVIII wieku. Niemal od razu został odkupiony dla komendanta nyskiej Twierdzy. Obecnie mieści się tu zespół szkół plastycznych.
Dwór Biskupi
był wzmiankowany już w XIII wieku jako „dwór wodny”. Zbudowany na rzecznej wyspie przez długi czas był siedzibą biskupów wrocławskich. Wielokrotnie przebudowywany dziś służy jako hotel, restauracje i Dom Opieki. Na ozdobnym portalu od strony ulicy zostały umieszczone poziomy powodzi jakie zalewały miasto.
PORTAL DWORU BISKUPIEGO Pałac Biskupi
PAŁAC BISKUPI był nową siedzibą biskupów wrocławskich. W czasach pruskich znajdował się tu sąd. Dziś w jego wnętrzach działa Muzeum Miejskie. Na jego zwiedzanie warto przeznaczyć trochę czasu.Muzeum czynne codziennie z wyjątkiem poniedziałku. W środy wstęp bezpłatny.
- Rynek Solny tworzy najstarszy na Śląsku zespół jezuicki. Tworzą go:
Seminarium św. Anny
– W czasie wojen pruskich znajdowała się w nim fabryka broni a obecnie jest siedzibą Szkoły Muzycznej.
Kolegium i gimnazjum jezuickie
BRAMA KOLEGIUM I GIMNAZJUM JEZUICKIEGO zachwyca do dziś niezwykłą dwupiętrową biblioteką, niezwykłej urody aulą oraz freskami jezuickiej biblioteki. Budynki te dziś mieszczą liceum Carolinum.
Ta niezwykła szkoła została opisana przeze mnie w moim wpisie.Do szkoły można wejść w godzinach lekcyjnych. Dobrze jest zgłosić ten fakt w sekretariacie.Wczesnobarokowy kościół pw. Wniebowzięcia NMP
KOŚCIÓŁ JEZUICKI NA RYNKU SOLNYM z freskami Dankwarta i bardzo oryginalnym ołtarzem. Ten kościół jest otwarty tylko w niedzielę podczas Mszy św. Jego niezwykły wystrój warto zobaczyć.
WYSTRÓJ KOSCIOŁA JEZUICKIEGO Aby poznać jego historię przeczytaj moje 3 wpisy na jego temat:Kościół Wniebowzięcia NMP na Rynku Solnym cz.1
Kościół Wniebowzięcia NMP cz. 2
Kościół Wniebowzięcia NMP cz.3Dom Macierzysty
DOM MACIERZYSTY SIÓSTR SW.ELŻBIETY zgromadzenia ss. Elżbietanek założony z inicjatywy błogosławionej Marii Merkert w latach 1863-1865. Nazywano ją Śląską Samarytanką.
- Do tego budynku przylega od ulicy Kramarskiej renesansowa kamienica mieszczańska z częściowo zachowanym pierwotnym charakterem wnętrz.
Kościół Zwiastowania NMP
KOŚCIÓŁ ZWIASTOWANIA NMP. to dawna XIV wieczna kaplica przy Bramie Celnej pw. Bożego Ciała. Kościół został gruntownie przebudowany w XIX w. Jego dzieje zostały opisane na moim blogu.Info: Kościół jest miejscem całodziennej Adoracji i jest otwarty.
Fontanna Trytona
FONTANNA TRYTONA została wykonana ok.1700 roku ze sławniowickiego marmuru. Jest wzorowana na rzymskiejm Del Tritone G.Berniniego. Do niej też nawiązuje napis na kartuszu(widać go od strony ulicy) SPQN- Senat i lud nyski.
KARTUSZ NA FONTANNIE Choć w Nysie nigdy nie było senatu, to jednak ówcześni uważali, że ładnie brzmi i można się pochwalić dobrobytem miasta.
Kościół pw. Piotra i Pawła
KOŚCIOŁ SW.PIOTRA I PAWŁA został zbudowany dla zakonu bożogrobców połowie XVII wieku. Jest to drugi barokowy i najpiękniejszy kościół w Nysie. Patrząc wewnątrz na iluzjonistyczne freski braci Schefflerów można poczuć się jak wewnątrz kolorowej ilustracji.
FRESKI NAWY GŁÓWNEJ Ten niezwykły kościół doczekał się osobnego przewodnika, który można m.in u mnie kupić.
Przewodnik po kościele Piotra i Pawła - Kamienice mieszczańskie zajmujące róg ulicy Brackiej i Rynku zostały pieczołowicie zrekonstruowane. Stojąca w narożu barokowa figura Chrystusa Salvatora została opisana na moim blogu.
Dom Wagi
DOM WAGI MIEJSKIEJ to ozdoba i duma miasta. Swoją nazwę zawdzięcza stojącej kiedyś pod arkadami wadze miejskiej. Dawniej ozdobiony był nie tylko zrekonstruowanymi dziś rzeźbami ale i freskami. Dramatyczne losy budowli opisałam pod w tym wpisie.
- Wieża ratusza jest współczesną repliką przedwojennej wieży ratuszowej, która została zniszczona w 1945 r. Na szczycie wieży znajduje się dostępny punkt widokowy.Info: wejście na wieżę od strony wąskiej uliczki.
Wieża Bramy Ziębickiej
WIEŻA ZIĘBICKA podobnie jak inne, została zbudowana w połowie XIV wieku. Znajdujący się obecnie nad jej wejściem lew został wmurowany wtórnie. Według legend miał być zdobyczą wojenną mieszczan nyskich.
LEW Z WIEŻY ZIĘBICKIEJ Bastion św. Jadwigi
Bastion św. Jadwigi. przy ulicy Piastowskiej to najstarszy element nyskich fortyfikacji. Był jednym z dziesięciu jakie otaczały miasto. Jak wyglądały wszystkie bastiony, jakimi kulami strzelano dawniej można zobaczyć w bezpłatnej sali muzealnej przy Informacji Turystycznej w Bastionie św. Jadwigi. W tym miejscu znajduje się także Trasa Turystyczna.
TRASA MULTIMEDIALNA W BASTIONIE
Info: Informacja Turystyczna czynna jest co dziennie w godz.8.00-16.00
Przedstawiona powyżej trasa prowadzi po ogólnie zwiedzanych atrakcjach.

W Nysie jest dużo więcej mniej znanych ale ciekawych miejsc. Opisuję je dziale Miejsca mniej znane. Tu też znajdują się opisy innych wartych zobaczenia miejsc. Wyjaśniam w nim też mijane po drodze zabytki. Jeśli masz pytania lub uwagi napisz lub skomentuj. Jestem nie tylko historykiem ale przede wszystkim miłośnikiem Nysy.