BAZYLIKA SW.JAKUBA

Zwiedzanie Nysy .

Zwiedzanie Nysy  zaczyna się w centrum miasta. Trasa wycieczki zaczyna się  od bazyliki św. Jakuba i prowadzi po kolejnych atrakcjach, leżących blisko siebie. W wielu opisach zabytku daję link do szerszego opisu.

 1.  Bazylika pw. św. Jakuba i Agnieszki

  BAZYLIKA SW.JAKUBA
  KOŚCIÓŁ SW.JAKUBA WRAZ Z DZWONNICĄ

  Obecny kształt otrzymała w połowie XV wieku. Ten niezwykły gotycki kościół ma najbardziej stromy dach w Europie.  Wewnątrz wysokie 27 m. filary dzielą wnętrze na nawy. Otacza je wieniec 19 kaplic. W bazylice znajdują się  imponujące groby 9 biskupów. Jeśli dodamy do nich liczne epitafia zmarłych mieszkańców, łatwo jest zrozumieć potoczną nazwę kościoła „katedra”. Warto obejść wnętrze zaczynając od lewej strony, gdzie przy wejściu na chór znajdują się kolorowe fotografie Skarbca ( O Skarbcu przeczytaj więcej tutaj).Info: Kościół jest otwarty od rana do 18.00

 1. Dzwonnica

  budowana była w latach 1474-1516. Nigdy nie została dokończona. Dlaczego zapisano że, ”pieniądz się popsuł a zapał budowlany minął” pomoże wyjaśnić fakt, że miasto w części powstało na palach. Ten fakt wyjaśniam we wpisie Nysa na palach. Dzwonnica skrywa Skarbiec św. Jakuba o czym opowiadam w kolejnym akapicie.

  CZĘŚĆ SKARBCA ŚW.JAKUBA

  Skąd takie skarby w Nysie, o tym mówi właśnie poniższy wpis.

 2. Skarbiec św. Jakuba

  – Sporo osób dziwi się skąd w tak niedużym mieście taki  imponujący Skarbiec. I jak to się stało, że tak cenne precjoza ocalały z grabieży w marcu 1945 r. Jego niezwykłe losy opisałam w historii Skarbca św. Jakuba.
  Zwiedzanie Skarbca (5 zł) od osoby jest możliwe po wcześniejszym uzgodnieniu w kancelarii.

 3. Piękna Studnia

  PIĘKNA STUDNIA
  PIĘKNA STUDNIA NYSKA

  Swoją nazwę zawdzięcza ozdobnej kracie. Wykonał ją nadzorca biskupiej mennicy Wilhelm Helleweg. Szczęśliwy traf i czujne oko ludzkie uratowało kratę, która do dziś jest jednym z rozpoznawalnych symboli miasta. Więcej o studni i jej nieco burzliwych losach przeczytasz tutaj.

 4. Wieża bramy Wrocławskiej

  WIEŻA WROCLAWSKA
  WIEŻA WROCLAWSKA

  to jedna z czterech dawnych wież przybramnych. Początkiem XX wieku, poprzez znajdującą się w przyziemiu wieży ciemnicę przebito przejście dla pieszych. Z jednej strony ozdobiono je manierystycznym portalem pochodzącym z kamienicy stojącej kiedyś w nyskim rynku. Do wieży przylega fragment murów obronnych.
  Przeczytaj więcej o tajemnicach wieży wrocławskiej.

 5. Kościół św. Barbary

  KOŚCIOŁ SW.BARBARY
  KOŚCIÓŁ SW.BARBARY

  widać już od wieży. Ten niepozorny budynek pochodzący z przełomu XIV/XV wieku był początkowo kaplicą najstarszego w Nysie szpitala. Jego rozmaite losy opisałam na blogu tutaj.Kościół nie jest dostępny do zwiedzania.

 6. Dom Komendanta

  stoi niemal przy końcu ulicy Chodowieckiego. Ten barokowy budynek został wybudowany w połowie XVIII wieku. Niemal od razu został odkupiony dla komendanta nyskiej Twierdzy. Obecnie mieści się tu zespół szkół plastycznych.

 7. Dwór Biskupi

  był wzmiankowany już w XIII wieku jako „dwór wodny”. Zbudowany na rzecznej wyspie przez długi czas był siedzibą biskupów wrocławskich. Wielokrotnie przebudowywany dziś służy jako hotel, restauracje i Dom Opieki. Na ozdobnym portalu od strony ulicy zostały umieszczone poziomy powodzi jakie zalewały miasto.

  GRAFIKA PORTALU
  PORTAL DWORU BISKUPIEGO
 8. Pałac Biskupi

  PAŁAC BISKUPI
  PAŁAC BISKUPI

  był nową siedzibą biskupów wrocławskich. W czasach pruskich znajdował się tu sąd. Dziś w jego wnętrzach działa Muzeum Miejskie. Na jego zwiedzanie warto przeznaczyć trochę czasu.Muzeum czynne codziennie z wyjątkiem poniedziałku. W środy wstęp bezpłatny.

 9. Rynek Solny tworzy najstarszy na Śląsku zespół jezuicki. Tworzą go:
 10. Seminarium św. Anny

  – W czasie wojen pruskich znajdowała się w nim fabryka broni a obecnie jest siedzibą Szkoły Muzycznej.

 11. Kolegium i gimnazjum jezuickie

  SZKOŁA JEZUICKA
  BRAMA KOLEGIUM I GIMNAZJUM JEZUICKIEGO

  zachwyca do dziś niezwykłą dwupiętrową biblioteką, niezwykłej urody aulą oraz freskami jezuickiej biblioteki. Budynki te dziś mieszczą liceum Carolinum.
  Ta niezwykła szkoła została opisana przeze mnie w moim wpisie.Do szkoły można wejść w godzinach lekcyjnych. Dobrze jest zgłosić ten fakt w sekretariacie.

 12. Wczesnobarokowy kościół pw. Wniebowzięcia NMP

  KOŚCIÓŁ JEZUICKI NA RYNKU SOLNYM

  z freskami Dankwarta i bardzo oryginalnym ołtarzem. Ten kościół jest otwarty tylko w niedzielę podczas Mszy św. Jego niezwykły wystrój warto zobaczyć.

  KOŚCIÓŁ JEZUICKI FRESKI
  WYSTRÓJ KOSCIOŁA JEZUICKIEGO

  Aby poznać jego historię przeczytaj moje 3 wpisy na jego temat:Kościół Wniebowzięcia NMP na Rynku Solnym cz.1
  Kościół Wniebowzięcia NMP cz. 2
  Kościół Wniebowzięcia NMP cz.3

 13. Dom Macierzysty

  DOM ELŻBIETANEK
  DOM MACIERZYSTY SIÓSTR SW.ELŻBIETY

  zgromadzenia ss. Elżbietanek założony z inicjatywy błogosławionej Marii Merkert w latach 1863-1865. Nazywano ją Śląską Samarytanką.

 14. Do tego budynku przylega od ulicy Kramarskiej renesansowa kamienica mieszczańska z częściowo zachowanym pierwotnym charakterem wnętrz.
 15. Kościół Zwiastowania NMP

  KOŚCIÓŁ ZWIASTOWANIA
  KOŚCIÓŁ ZWIASTOWANIA NMP.

  to dawna XIV wieczna kaplica przy Bramie Celnej pw. Bożego Ciała. Kościół został gruntownie przebudowany w XIX w. Jego dzieje zostały opisane na moim blogu.Info: Kościół jest miejscem całodziennej Adoracji i jest otwarty.

 16. Fontanna Trytona

  FONTANNA TRYTONA
  FONTANNA TRYTONA

  została wykonana ok.1700 roku ze sławniowickiego marmuru. Jest wzorowana na rzymskiejm Del Tritone G.Berniniego. Do niej też nawiązuje napis na kartuszu(widać go od strony ulicy) SPQN- Senat i lud nyski.

  KARTUSZ
  KARTUSZ NA FONTANNIE

  Choć w Nysie nigdy nie było senatu, to jednak ówcześni uważali, że ładnie brzmi i można się pochwalić dobrobytem miasta.

 17. Kościół pw. Piotra i Pawła

  KOŚCIÓŁ SW.PIOTRA I PAWŁA
  KOŚCIOŁ SW.PIOTRA I PAWŁA

  został zbudowany dla zakonu bożogrobców połowie XVII wieku. Jest to drugi barokowy i najpiękniejszy kościół w Nysie. Patrząc wewnątrz na iluzjonistyczne freski braci Schefflerów można poczuć się jak wewnątrz kolorowej ilustracji.

  FRESKI SKLEPIENIA
  FRESKI NAWY GŁÓWNEJ

  Ten niezwykły kościół doczekał się osobnego przewodnika, który można m.in u mnie kupić.

  okładka przewodnika
  Przewodnik po kościele Piotra i Pawła
 18. Kamienice mieszczańskie zajmujące róg ulicy Brackiej i Rynku zostały pieczołowicie zrekonstruowane. Stojąca w narożu barokowa figura Chrystusa Salvatora została opisana na moim blogu.
 19. Dom Wagi

  DOM WAGI
  DOM WAGI MIEJSKIEJ

  to ozdoba i duma miasta. Swoją nazwę zawdzięcza stojącej kiedyś pod arkadami wadze miejskiej. Dawniej ozdobiony był nie tylko zrekonstruowanymi dziś  rzeźbami ale i freskami. Dramatyczne losy budowli opisałam pod w tym wpisie.

 20. Wieża ratusza jest współczesną repliką przedwojennej wieży ratuszowej, która została zniszczona w 1945 r. Na szczycie wieży znajduje się dostępny punkt widokowy.Info: wejście na wieżę od strony wąskiej uliczki.
 21. Wieża Bramy Ziębickiej

  WIEŻA ZIĘBICKA
  WIEŻA ZIĘBICKA

  podobnie jak inne, została zbudowana w połowie XIV wieku. Znajdujący się obecnie nad jej wejściem lew został wmurowany wtórnie. Według legend miał być zdobyczą wojenną mieszczan nyskich.

  LEW
  LEW Z WIEŻY ZIĘBICKIEJ

  Losy wieży i nieco zabawną historię lwa opisałam tutaj. 

 22. Bastion św. Jadwigi

  Bastion św. Jadwigi.
  Bastion św. Jadwigi.

  przy ulicy Piastowskiej to najstarszy element nyskich fortyfikacji. Był jednym z dziesięciu  jakie otaczały miasto. Jak wyglądały wszystkie bastiony, jakimi kulami strzelano dawniej można zobaczyć w bezpłatnej sali muzealnej przy Informacji Turystycznej w Bastionie św. Jadwigi. W tym miejscu znajduje się także Trasa Turystyczna.

  TRASA TURYSTYCZNA
  TRASA MULTIMEDIALNA W BASTIONIE

Info: Informacja Turystyczna czynna jest co dziennie w godz.8.00-16.00

Przedstawiona powyżej trasa prowadzi po ogólnie zwiedzanych atrakcjach.

AUTORKA BLOGA KRYSTYNA DUBIEL
AUTORKA BLOGA

W Nysie jest dużo więcej mniej znanych ale ciekawych miejsc. Opisuję je  dziale Miejsca mniej znane.  Tu też znajdują się opisy innych wartych zobaczenia miejsc. Wyjaśniam w nim też mijane po drodze zabytki. Jeśli masz pytania lub uwagi napisz lub skomentuj. Jestem nie tylko historykiem ale przede wszystkim miłośnikiem Nysy.

 

Autor

Krystyna Dubiel

Jestem historykiem oraz przewodnikiem sudeckim. Jestem autorką kilku publikacji oraz gier.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.