Kościół św. Katarzyny przed Bramą Ziębicką w Nysie.

Nysa dawniej nazywana była Śląskim Rzymem. Nic dziwnego bo oprócz niemal nieograniczonej władzy biskupów posiadała sporą ilość kościołów. Kilka z nich znikło na przestrzeni dziejów. Jednym z nich był mały kościółek św. Katarzyny.

Kościół św. Katarzyny początek istnienia.

Początki kościoła św. Katarzyny sięgają 1401 r. W dokumentach wymienia się nawet altarystę Ludwika Czeicz. Od 1451 r. wzmiankowany jest także  cmentarz przy kościele( a właściwie kaplicy). Ponieważ znajdował się poza murami miasta w 1432 r. został zniszczony w czasie najazdu husytów. Po odbudowaniu, około 1446 biskup zatwierdził w nim  prawa do beneficjum( czyli mówiąc prościej –uposażenie) dla niejakiego Wincenta Rymer. Kościół musiało odwiedzać sporo pielgrzymów, skoro już w 1476 r. istniał w nim drugi ołtarz. Trzeba bowiem wspomnieć,  iż kościółek znajdujący się przed Bramą Ziębicką posiadał kilka przywilejów odpustowych. Pierwszy z nich przyznał papież Bonifacy IX w 1401 r. Pielgrzymi, którzy odwiedzili kościół w pewne określone dni i złożyli ofiarę otrzymywali określone ilości dni odpustu.

Świątynia raz kolejny została zniszczona w  czasie wojny trzydziestoletniej ok.1632r. Jak wyglądał po odbudowie widać na grafice Meriana z 1650 r.

 

Następna wojna z pruskim królem Fryderykiem II spowodowała ogromne zniszczenia i szybką i ostateczną ruinę. Znając plany Fryderyka II nie dziwi.

Jako ciekawostkę dopowiem, iż mamy w Nysie małą pamiątkę po tym małym kościółku. Na ścianie Babtysterium ( od strony małego parkingu przed Kanonią) jest płaskorzeźbiona tablica z dawnej kapliczki przy bramie Ziębickiej.

Fragment kapliczki .
Dubiel Krystyna

Postawiono ją w ramach tzw. umowy kompozytowej. W 1553 r. młody czeladnik Hans Grefe zabił kowala Viczo Sperlinga z Miechowa. Choć nie znamy przebiegu zdarzenia to  podobno wielu ludzi wstawiło się za zabójcą do biskupa Baltazara Promnitza.  Z ugody wiadome jest, iż musiał wypłacić wdowie 200 talarów oraz wystawić kapliczkę w miejscu zbrodni. Prawdopodobnie  ta wmurowana w ścianę płaskorzeźba była kiedyś częścią czworobocznej kapliczki na słupku.

Więcej o kapliczkach i krzyżach pojednania można przeczytać pod linkiem : https://przewodnikponysie.pl/2020/10/krzyze-i-kapliczki-pokutne/

 

Autor

Krystyna Dubiel

Jestem historykiem oraz przewodnikiem sudeckim. Jestem autorką kilku publikacji oraz gier.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.