Obraz Dürera częścią epitafium.

Nyska bazylika św. Jakuba skrywa wewnątrz wiele cennych skarbów. Jednym z nich jest obraz Hansa Dürera „MB I 14 Wspomożycieli”. Sporo osób zadawało sobie pytanie, skąd w tak w nyskim kościele tak cenny obraz.

Pisząc nową wersję przewodnika po bazylice odkryłam pierwotne miejsce tego obrazu. Na jednym ze zdjęć z Narodowego Archiwum Cyfrowego widać zachodnią część kościoła wraz z dwoma epitafiami na filarach chóru. Na tym od strony południowej znajduje się ozdobne dwupoziomowe epitafium.

W jego centralnej części widać obraz Durera. Być może dzisiejsza technika komputerowa pozwoli na odczytanie napisów w dolnej części epitafium i będzie dokładnie określić właściciela obrazu. Sam obraz jest datowany na 1524 r. W tym czasie Hans Dürer przebywał około roku w Nysie, szkoląc swój warsztat. Prawdopodobnie namalował omawiany obraz na czyjejś prywatne zamówienie. Być może obraz zdobił czyjąś kaplicę domową. Nic dziwnego kult 14 Wspomożycieli był bardzo żywy. Być może, po wielu latach obraz nieco się opatrzył i został wymieniony na inny. Obraz świętych wspomożycieli zaś został użyty, jako tło do epitafium w nyskim kościele św. Jakuba, gdzie wisiał do 1895 r. Nie wiemy czy już wtedy ktoś zwrócił uwagę na autora obrazu czy też epitafium zdemontowano ze względu na zły stan techniczny. W nyskim kościele koniec XIX wieku, to czas gruntownych porządków związanych m.in. ze zmianą wystroju kościoła na neogotycki.

Końcem lat 80 XIX w. obraz został wysłany do Monachium, gdzie dokonano jego gruntownej renowacji. Obraz był już złym stanie. Pełno było w nim przebarwień i dziur od gwoździ. Według przedwojennych zapisków obraz ten w górnej części był najbardziej uszkodzony i trzeba było odciąć tę część. Na niej miał się znajdować wizerunek Boga Ojca z Gołębicą.

 

Obraz nie wrócił już na swoje miejsce tylko został umieszczony w osobnej ramie. Umieszczono go w ostatniej kaplicy po stronie południowe tj. Ogrójcowej. Po powrocie uratowanych skarbów z kościoła po wojnie, został powieszony na plebani. Nieco później ozdobił ścianę kaplicy św. Józefa. Obecnie nasz obraz jest wystawiony na krakowskiej wystawie „Obraz złotego wieku”, gdzie będzie wystawiony do końca 2023 r.

My mieszkańcy Nysy jesteśmy dumni, ż tak cennego obrazu. A wszystkich ciekawych 14 Wspomożycieli odsyłam do wpisu na moim blogu https://przewodnikponysie.pl/?s=14+wspomo%C5%BCycieli

Autor

Krystyna Dubiel

Jestem historykiem oraz przewodnikiem sudeckim. Jestem autorką kilku publikacji oraz gier.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.